У Музеі бітвы за Днепр працуе выстава «Маленькая трагедыя маёй сям'і...»

У Музеі бітвы за Днепр працуе часовая экспазіцыя "Маленькая трагедыя маёй сям'і...". Гэта невялікая выстава аб мірных жыхарах, якія сталі сведкамі і ахвярамі вайны. Яна павінна падштурхнуць кожнага наведвальніка задацца пытаннем: А што было з мой сям'ёй падчас вайны? Пра што я не ведаю і што я хацеў б расказаць?

"Маленькая трагедыя маёй сям'і"  гэта метафара, таму што трагедыя не можа быць маленькай. А трагедыі, якія здарыліся ў сем'ях у ваенны час, насілі гіганцкі характар. І не важна, маленькая была сям'я або вялікая, загінуў хто-небудзь ці быў паранены. І гэтую трагедыю не вымераеш падлікамі эканамічнай шкоды, цэнтнерамі або машынамі яе можна толькі адлюстраваць разбуранымі дамамі і зломленымі лёсамі, вывезенымі на прымусовыя работы і загубленымі жыццямі.

Страта блізкага, страта надзеі, пастаяннае пачуццё страху — усё гэта цяжкая памяць вайны.

Чытаць далей ...